Stres vplýva na naše trávenie. Akonáhle je človek v strese, je trávenie “vypnuté” a tak sa rozhodne po jedle v strese nemôžeme cítiť dobre.

Je to taký začarovaný kruh.

Často sa ľuďom stáva, že jedia, aby sa cítili dobre alebo nejedia, pretože im jedlo škodí a necítia sa potom dobre. A takto sa to točí stále dokola.

Na zdravom stravovaní sa je prvoradé dobré psychické naladenie sa. 

Chystáte sa na obed, ale pociťujete stres? Čaká Vás veľa úloh, ktoré musíte ešte cez deň v práci stihnúť a potom ešte cesotu z práce nakúpiť, vyzdvihnúť deti, navariť, upratať, skontrolovať deťom domáce úlohy a to všetko treba stihnúť ešte pred tým, ako sa pôjde spať..

Čo s tým?

Skúste si do každodennej rutiny zaviesť 2 veci:

  • debilníček
  • psychické cvičenie na odbúranie stresu

 

Ako na to?

Debilníček je náš pripomienkovník, toho, čo musíme spraviť. Je jedno v akej podobe ho budete viesť, dôležité je, mať ho vždy po ruke, aby ste tam mohli zapisovať.

Ideálne je tam zapisovať úlohy bez konkrétneho termínu splnenia, iba si tam odkladať všetko dôležité, na čo nemáte zabudnúť spraviť.

Každý deň napríklad ráno, cestou v MHD alebo tesne po príchode do práce sa pozrite do Vášho debilníčku a vyberte si to najdôležitejšie, čo potrebujete v daný deň spraviť. Zamyslite sa nad tým, čím začnete, ako to spravíte a vezmite si zo zápisníčku prvú úlohu.

Až ju budete mať dokončenú, vezmete si ďalšiu.  Snažte sa úlohy nerobiť všetky naraz, ale postupne. Prehodnocujte pravidelne ich priority či predpokladané termíny.

To, že úlohu, ktorú si naplánujete v daný deň nestihnete, neznamená, že je niečo zle. Iba proste stratila pozornosť či dôležitosť, aby ste sa jej venovali.

Pravidelne hľadajte v debničku úkoly, ktoré môžu vyhniť. Ktoré môžete nechať tak, a oni sa vyriešia samé. Tieto si po ich vyhnití iba označte ako hotové. Niekedy je čas chytrejší a veľa vecí zariadi i za nás 😉

Psychické cvičenie na odbúravanie stresu môže byť rôzne. Záleží, či viac preferujete dýchacie cvičenia alebo máte radšej vizualizácie.

Mne pomáha toto vizualizačné cvičenie:

  1. Najskôr si jednoduchou vetou pomenujem, čo ma trápi. Napríklad:

“Nemám dostatok času na svoj web”. Vždy to musí byť jednoduchá veta. Rozmýšľajte o tom, ako daný jav, ktorý Vás trápi viete čo najjednoduchšie pomenovať. Môže to byť i “nedostatok času”.

  1. Pomenujte si emóciu, pocit, čo pri tom cítite.

Ja osobne cítim pri pomyslení na nedostatok času hnev (stres).

  1. Vymyslite si nejakú vizualizáciu, ako tento stres môžete odložiť.

Ja si predstavím, ako napíšem na papier slovo hnev, vložím tento papier do obálky, do tej obálky ešte vyfúknem hnev, ktorý v sebe mám a rýchlo obálku zalepím. Aby som tento hnev zničila úplne, predstavím si, ako vezmem zápalky a obálku spálim. Oheň spáli hnev a ten sa zmení na popol, ktorý vietor rozfúka. Hnev tým úplne pominul a ja sa cítim lepšie.

Robte si toto cvičenie až do chvíle, kedy odložíte všetko čo Vás trápi.

Akonáhle budete hotoví, zhlboka sa párkrát nadýchnite (vyvetrajte si) a môžete sa pustiť do vychutnávania jedla 🙂