Ráno sa naše telo prebúdza do nového dňa. Potrebuje energiu, aby sa zase rozhýbalo a mohlo nám slúžiť.

Energiu si berie zo vzduchu, z predmetov, ktorými sa obklopujeme, z jedla, ktoré mu dodávame, zo všetkého čo je okolo nás.  Pre mnohých z nás však stále platí, že najjednoduchšie je, dodať mu ju prostredníctvom jedla.

Hovorí sa, že raňajky by mali byť veľké. Často sa však zabúda pripomenúť, že raňajky by mali byť teplé.

Najhoršie, čo môžeme nášmu telu ráno dodať je jogurt, práve vytiahnutý z chladničky, či studené sladené nápoje (džúsy, kolové nápoje a pod.), alebo miska sladkých müsli. Naše trávenie ráno síce potrebuje niečo sladké, ale priemyselne vyrábané pochutiny nie sú najzdravšou voľbou.

Čo teda raňajkovať?

 Na ráno sú ideálne teplé kaše. Kaše, ktoré nie sú dosladené, zmiešané so semienkami, orieškami či ovocím. (Nie však zmrazeným) Ovocie je najlepšie čerstvé alebo uvarené (dusené). Uvarené ovocie má síce menšie množstvo vitamínov, ale v prípade, že máme problémy s trávením, z čerstvého ovocia sa ich vstrebá vo finále špatným trávením menej, ako z uvareného. Ak doma čerstvé ovocie nemáme, poslúži i sušené. Najlepšie je jesť sezónne ovocie, ktoré pochádza z našej krajiny, pretože také náš organizmus najlepšie trávi.

Raňajkovať pomaranče, mandarínky či kiwi nie je úplne najvhodnejšie. Jedná sa o ovocie, ktoré náš organizmus ochladzuje, takže by sme si ho mali nechať hlavne na letné tropické dni, na schladenie.

Ráno potrebujeme do žalúdka dostať niečo teplé., pretože naše telo má prirodzene teplotu okolo 37 stupňov Celzia. Na trávenie teplého jedla potrebuje najmenšie množstvo energie – telo ho nemusí toľko ohrievať.

Ak patríte medzi ľudí, čo ráno do seba nič nedostanú, je dobré dať si aspoň pohár prevarenej horúcej vody, osladenej medom (ak nemáte diétu, ktorá med vylučuje) so štipkou škorice. Jesť potom postačí až príde hlad.