Kdo by v dnešní době neznal slovo migréna? Celosvětově ovlivňuje migréna více než 10 % lidí a nevynechává ani děti. Bolest hlavy je nejčastější klinický problém s kterým se v praxi setkáváme.

Mezi hlavní příčiny bolesti hlavy zařazuje Tradiční čínská medicína například vrozené predispozice, emocionální stres, kde patří časté prožívaní a nezpracování emocí jako je hněv, obavy, smutek, žal, strach, šok, zádumčivost, pocit viny, stud. Dále přepracování, nedostatek odpočinku, nepravidelná strava, porod, poranění a úrazy a v neposledním řadě patogenní činitele (nemoci např. nachlazení apod.)

Mezi vrozené tělesné předpoklady získané od rodičů patří například užívání léků (nebo drog a alkoholu) v době početí nebo stres či nemoc, případně početí v pozdním věku. (Taky může být plod ovlivněn v průběhu těhotenství matky.)

Nejčastější příčinou bolesti hlavy je emocionální stres, přepracování nebo nepravidelná strava.

Stres je každodenní součástí našich životů. Každý den se ocitáme v situaci jakoby jsme utíkali před hladovým tygrem. Pak následuje reakce našeho těla – uteč nebo bojuj. A stres pak ovlivňuje i naše trávení a vstřebávání živin z potravy. (To se v stresových situacích zpomalí.)

Jsme navyknutí chodit k lékaři, když nás něco bolí. Dát si pilulku a bolest přestane. Co ale děláte pro své duševní zdraví?

Jednou z možností je začít cvičit. Nejedná se ale o zátěžové cvičení, které tělo vyčerpává a když je tak vyčerpané, že všechno vypne, vy se začnete cítit lépe a tak se dokola vyčerpáváte, tvrdě dřete v posilovně, na kole, běháte, abyste se zase na chvíli cítili lépe.

Cvičení, které skutečně pomáhá odbourávat stres, uklidnit tělo i mysl, je cvičení pomalé, propojené s dýcháním. Může to být jóga, Qi gong, Tchaj-ťi, nebo taky Yi Jin Jing či jiné.

Já osobně upřednostňuji cvičení Yi Jin Jing, protože se jedná o zdravotní cvičení, které je nenáročné a a tak ho zvládne ho cvičit člověk v jakékoli kondici.

Další možnost je začít dělat každý den něco jenom pro sebe. Něco co Vás baví. Například si vyčlenit hodinu, kdy Vás nikdo nebude rušit a vy budete malovat, tvořit nebo jinak zaměstnávat vaší mysl něčím, kdy si bude moci oddechnout.

V dnešní době lidi často zkoušejí i meditovat. Zde je dobré přejít do tajů meditace s nějakým průvodcem. Začít meditovat není pro začátečníka vůbec jednoduché a tak je dobré, když Vás někdo provede a ukáže Vám základní techniky pro odpoutání mysle od stresu.

Velmi účinným způsobem pro utišení mysle je i akupunktura, akupresura nebo masáže. Můžete se naučit různé formy automasáže, kde si můžete stimulovat body pro relaxaci a harmonizaci Vašeho organizmu.

Někomu taky pro uvolnění pomáhají vůně či esence, případně různé bylinky a čaje (zde opatrně a jenom pod dohledem zkušeného praktika fytoterapie)

Vyjmenovat všechny možnosti by mi zabralo několik stran. Důležité je najít to, co Vám vyhovuje a praktikovat tuto činnost aspoň 6 měsíců. Pak se z toho stane návyk a bude to přirozená součást Vašeho života.

No a v případě, že bojujete s migrénou a již nevíte co udělat a stále se jí nevíte zbavit, neváhejte se mi ozvat. Podíváme se společně na příčinu Vaší bolesti a následně bude jednoduší vymyslet kterou cestou se vydat pro navození ztracené rovnováhy a zbavení se bolesti.