Bojíte se zubaře?

Dentophobia je strach ze stomatologického ošetření. Projevuje se jako bušení srdce, pocity na zvracení, odpadnutí, nadměrné pocení, bolest břicha a podobně.. Lidi se často o tomto strachu bojí mluvit, přitom je to velmi častá fobie.

Je potřeba si uvědomit, že stomatologický zákrok je v oblasti hlavy, v místech, kde nevidíme. Téměř každý zákrok doprovází menší či větší bolest. Proto se strachu vůbec nemusíme divit.

Jak se strachu zbavit?

Možností je více, ale já využívám následující dvě:

Ušní akupunktura

Ušní akupunktura je bezbolestná. Provádí se semínky vakárie, které se lepí na akupunkturní body ucha a tak je stimulují. (Účinek je stejný jako u celotělové akupunktury) V průběhu dne si ucho masírujete a tím působíte na akupunkturní body. Body vybíráme analgetické – bolest tlumící nebo uklidňující případně body, které pomohou hojení po zákroku.

Fytoterapie

Bylinky a houby jsou veliký pomocník. Jistě i vy znáte byliny, které uklidňují nebo tlumí bolest. Informace o léčivých účincích bylin není možné dle České a Evropské legislativy zveřejňovat. Víme však ze zkušeností, že i fytoterapeutická (bylinná) léčba je účinná. Je však potřeba zajít za terapeutem nebo homeopatem, který účinky bylin zná a umí Vám správný preparát doporučit.

Jak bojuji ze strachem já?

Patřím k lidem, kteří mají panický strach z návštěvy stomatologa. Je vybudovaný na základě zážitku z problematické extrakce zubů na stomatochirurgii. Dlouho jsem užívala před návštěvou zubaře léky na spaní. Vzbudili ve mne únavu a často jsem v průběhu zákroku zaspala.

Dnes před návštěvou zubaře užívám několik dnů vitální houby a lepím si na ucho semínka nebo mikro jehličky pro stimulaci akupunkturních bodů.

Z hub mám v oblibě Reishi. Působí imunostimulačně i uklidňuje. Z bylinek užívám například recepturu An Shen Bu Xin Wan nebo jiné dle dalších příznaků. Bylinky je vždy potřeba konzultovat s terapeutem. Vždy je potřeba zvážit i vaší konstituci, léky které užíváte nebo nemoci, kterými trpíte.

Co se týče ušní akupunktury využívám bod 1. KW – bod hyperestenze a bod 7.KW. Oba se používají k hypesthezi a analgezi při zubních extrakcích či jiných stomatologických zákrocích. Dají se kombinovat i s bodem 1 na dráze tlustého střeva (klasická tělová akupunktura), který je mistrovským bodem zubní bolesti. Z dalších bodů přidávám například body na úzkost nebo strach (zona cortex praefrontalis) nebo všemocný bod Zero či Ershenmen a jiné.