Umění kaligrafie

Kaligrafie v minulosti patřila mezi základní dovednosti čínských vzdělanců. Je to nejvznešenější forma umění.

Kaligrafické tahy jsou trvalé a nezměnitelné, a vyžadují promýšlení a jistou ruku.

Při kaligrafii je potřeba se plně soustředit na tahy štětcem se správným množstvím inkoustu. Umělec může vytvářet různé variace stylů a forem. Na rozdíl od západní kaligrafie zde nejsou nepravidelné skvrny a suché tahy štětce vnímány jako chyba, ale jako projev improvizace. 

Kaligrafie představuje formu meditace. Propojuje se zde mysl a tělo v přítomném okamžiku. Vyžaduje si disciplinovanost, ale zároveň je velmi uklidňující a přispívá k tělesné i duševní pohodě. V historii prosluli mnozí kaligrafové svojí dlouhověkostí.

Picasso prohlásil, že pokud by se narodil v Číně, tak by se pravděpodobně stal spíše kaligrafem než malířem.

Kaligrafii jsem si zamilovala

Již je to téměř rok, co pravidelně docházím do Wushu centra, kde se učím tomuto vznešenému umění. Učí mě paní Zhao Liping, která se věnuje čínské kaligrafii již 35 let. V roce 1999 přijela do Prahy a je Členem sdružení čínské kaligrafie v ČR. Kromě kaligrafie, která je její vášní, paní Zhao Liping vyučuje Qigong a vede kurz vaření.

Hodina kaligrafie představuje neskutečné uvolnění a relaxaci. Je to čas, kdy si mohu dovolit zpomalit a jenom sledovat tah mé ruky a černou čáru, kterou zanechává inkoust na papíru. Je fascinující, jaké možnosti přináší práce se štětcem.

Na první pohled to vypadá, že malování znaků je jednoduché a není se co učit. Opak je pravdou. Čím déle se kaligrafii věnuji, tím více vím, že nic nevím. Propojit mysl s tělem a poslat energii do štětce, který pak namaluje čáru vyžaduje klid, správné dýchání, držení štětce a naprosté soustředění. Není zde prostor, aby mysl utíkala k zážitkům z práce, mysl musí být v přítomném okamžiku. Plně soustředěná do špičky štětce a jeho pohybu.

Na začátku se při výuce používá magická podložka, na kterou se maluje vodou. Když voda uschne, může se použít znovu. Voda sice barvu nemá, ale na této podložce se mění na černou barvu inkoustu. Časem se přechází na malovaní tuší na rýžový papír, co je o něco náročnější.

Čínská kaligrafie je vhodná pro každého, kdo potřebuje uklidnit mysl, zpomalit a zrelaxovat. Přecvičuje nejenom jemnou motoriku, ale i soustředění a trpělivost.

Chcete prožívat psychickou pohodu?

Rezervujte si konzultaci zdarma