Ako si vybrať terapeuta Čínskej medicíny?

Často vidím otázky ľudí na sociálnych sieťach, ako majú užívať byliny a či je ich diagnóza správna a ako majú liečiť svoje nemoci bylinami.

Keď sa potom bližšie bavíme, zisťujem, že ich otázky prichádzajú preto, lebo navštívili terapeuta Čínskej medicíny a ten im “nesadol”

Ako si teda vybrať terapeuta, aby nám sadol?

“Nájdime spolu spontánny prejav života v nás.”

Pre mňa rozhoduje vzdelanie.

Tradičná Čínska medicína je obor, ktorý človek fakt nevyštuduje sám doma z učebnice. Dôvodom je, že je to obor tak komplexný a štúdium musí byť systematické a premyslené, aby sa z laika stal profesionál. Ak sa chce niekto naučiť akupunktúre, tak ťažko iba z knihy zistí, ako sa na ľudskom tele orientovať a kde sa jednotlivé body nachádzajú. Ak sa chce zaoberať iba bylinkami, je teória o niečo jednoduchšia, avšak výuka v škole prináša množstvo konzultácií a praxe s pacientami, ktorú si doma tiež moc nenahradíme.

Prvá vec, a čo sa teda pozerám je, či praktik študoval Čínsku medicínu aspoň 4 roky. V Prahe sú dve školy – TCM Bohemia Institut a 1. škola TČM. Obe školy sú skvelé a z oboch škôl vychádzajú skvelí praktici s rozsiahlymi vedomosťami. TCM Bohemia Institut vychováva hlavne bylinkárov, 1. škola TČM má rozdelené štúdium na akupuntkúru, bylinky a Tuinu (masáže). Žiaci 1. skoly TČM majú priestor viac na doplnkové štúdium vzhľadom na organizáciu a rozdelenie výuky.

Ak terapeut nemá ani jednu z týchto škôl, môže mať ešte kvalitné štúdium od Akadémia čínskej metafyziky alebo Škola vnútornej alchýmie, prípadne adekvátne štúdium zo zahraničia.

Pri hľadaní terapeuta osobne nehľadím toľko na roky praxe, i keď je jasné, že skúsený terapeut môže vedieť viac.

V životopise terapeuta ďalej hľadám, či absolvoval iba niektorú z uvedených škôl, alebo si svoje vzdelanie ďalej prehlbuje. Vždy je mi divné, ak iba doštudoval a potom už nevidím ďalší rozvoj, ale stále je to tá lepšia možnosť, ako človek, čo nemá riadne vzdelanie.

Ak vidím, že terapeut spomenuté vzdelanie nemá, tak u mňa dôvera v jeho schopnosti klesá. Ak sa i tak rozhodnem k nemu zájsť a on mi bez dôkladného vypočutia, preverenia užívaných liekov, preskúmania toho, čo ma trápi, skontrolovania jazyka rovno odporučí hneď “medzi dverami” liečbu, moja dôvera automaticky klesne na bod mrazu.

Druhé, čo posudzujem sú sympatie. Ak mi je terapeut nesympatický, veľmi ťažko sa mi bude zdôverovať s tým, čo ma trápi a pravdepodobne nebudem ani dôverovať jeho radám a liečbe. Je super, ak máte možnosť terapeutovi zavolať na bezplatnú konzultáciu a spraviť si tak lepší obraz. Minimálne sa môžete popýtať na jeho vzdelanie, prax, ako vyšetrenie prebieha a až potom sa rozhodnúť, či ho chcete skutočne navštíviť.

Na záver si treba uvedomiť, že ak nedôverujeme terapeutovi, ktorého sme videli osobne, ako môžeme dôverovať ľuďom z Facebooku, ktorí mi radia bez toho, aby sme ich poznali?

Máte otázky? Neváhajte sa ozvať:

Máte otázky?

Rezervujte si konzultáciu zdarma