Ako prebieha diagnóza u terapeuta Čísnskej medicíny?

Terapeut Tradičnej Čínskej medicíny pri stanovovaní diagnózy posudzuje 4 oblasti, ktoré sa vzájomne rôzne prekrývajú.

Kvalita terapeuta – jeho skúsenosti, znalosti a schopností predurčujú, akým spôsobom bude vstupné vyšetrenie prebiehať.

Ak sa jedná o človeka, čo bude stanovovať diagnózu iba pozorovaním, hovorí sa mu, že je génius. Možná pre niekoho bude pôsobiť podivuhodne, každopádne to iste bude človek, ktorý má mimoriadny talent.

Ak to bude terapeut, ktorý použije pozorovanie a zároveň počúvanie, je to terapeut neobyčajný, môžeme ho nazývať mudrc.

Ak terapeut využije pozorovanie, počúvanie a bude sa i pýtať na detaily a podrobnosti, je to terapeut talentovaný.

Ak potrebuje na stanovenie diagnózy 4 oblasti:

 • pozorovanie
 • počúvanie
 • kladenie otázok
 • pohmat

Bude sa jednať o terapeuta, ktorý má schopnosť. Takto boli terapeuti klasifikovaní v minulosti. Pre dnešnú dobu je potreba kombinovať minimálne kladenie otázok, pozorovanie a počúvanie. Pomáhajú nám často i lekárske vyšetrenia a diagnózy, ale vzhľadom na to, že neexistuje jednoznačný kľúč, ako previesť diagnózu medicíny do praxe TČM terapeuta, vždy je nutné spraviť diagnostiku od základu. Pojmy, ktoré sa tu používajú moderná medicína síce pozná a Svetová zdravotnícka organizácia pri uznaní TČM ako liečby spravila prevodovú tabuľku, diagnostika však skrýva ďaleko viac možností pozorovania a tým kvalitnejšie zacielenie terapie.

“Nájdime spolu spontánny prejav života v nás.”

Dobrý lekár je ten, ku ktorému ideme tesne pred uzdravením.

To isté platí i pre terapeuta Čínskej medicíny. Nemoc sa v nás formuje často roky. Často vzniká vplyvom nášho prístupu k telu, k tomu, čo prežívame, čo si myslíme, aké máme postoje a aké emócie prežívame. Ako sa stravujeme, či máme pohyb a oveľa viac.

Je pre nás namáhavé, ak zrazu máme prestať jesť sladké a keď Vám povie lekár, že máte raňajkovať každý deň až do konca života teplý vývar… Ruku na srdce, kto to zvládne?

A to je presne ono. Taká malá zmena a aký je to problém. A ak tých zmien potrebujeme spraviť oveľa viac, aby sme sa uzdravili, je to často pre nás neprekonateľná bariéra a oveľa pohodlnejšie je dať si “zázračný prášok”.

Veľa ľudí má tráviace problémy zo stresu, lekár im to sám diagnostikoval a miesto toho, aby sa zamerali na vlastné vnímanie stresu a stres eliminovali, radšej nadávajú na lekára, že im na ten stres nepredpísal liek.

A to je presne dôvod, prečo hrá ten správny čas na uzdravenie dôležitú súčasť nášho uzdravovacieho procesu a i návšteva terapeuta musí byť správne načasovaná. Ak nie sme pripravení nič k uzdraveniu spraviť, nepomôže ani tisíc bylín na svete.

Ako prebieha online konzultácia v praxi?

 • Vyplníte vstupný dotazník, dohodneme sa na termíne konzultácie a uhradíte poplatok za sedenie

 • Ráno si vyfotíte jazyk a fotku mi pošlete emailom.

 • Online konzultácia prebieha cez akýkoľvek program, kedy sa môžeme cez kameru spolu vidieť (Messenger, WhatsApp, Viber, Telegram, Skype, Teams, Google Call a pod.)

 • Popýtam sa Vás na detaily uvedené v dotazníku a upresním si Váš životný štýl a Vaše očakávania. Dostanete prvé odporučenia na zmenu životosprávy. Ak nám zostane čas, môže prebehnúť riadená meditácia alebo Taoistická hypnóza.

 • Po našom rozhovore vypracujem odporučenie na bylinnú terapiu a jedálniček podľa Vašej konštitúcie. Bylinky a huby si môžete zakúpiť sami, alebo Vám ich objednám.

  V prípade záujmu o Taoistickú hypnózu alebo riadenú meditáciu si spolu dohodneme termín.

 • Po 1-2 týždňoch sa s Vami spojím a vy mi napíšete, ako sa Vám darí. V prípade potreby doladíme bylinnú teapiu a huby.

 • Kontrola prebieha za mesiac. Vyhodnotíme, čo sa zmenilo a podľa toho upravíme stravovanie, životný štýl, bylinnú terapiu či huby.

Máte otázky? Neváhajte sa ozvať:

Máte otázky?

Rezervujte si konzultáciu zdarma