Aké sú riziká online hypnózy?

Ľudia si často predstavujú hypnózu ako nejaký para normálny stav. Myslia si, že hypnóza je niečo výnimočné, často si myslia, že hypnotizér má nad človekom moc a môže mu čokoľvek prikázať spraviť. Dokonca som sa stretla s obavou, že hypnóza môže spôsobiť kolaps, kedy človek potrebuje prvú pomoc.

Prvé, čo si musíme uvedomiť, že to čo vidíme v médiách nie je skutočné!

Už roky vieme, že média hľadajú senzácie, snažia sa diváka zaujať, či už pozitívne a pobaviť, alebo šokovať. Vyvolávajú v nás emócie, aby sme chceli pozerať dalej, aby sme si pustili ďalší diel seriálu, aby sme hovorili o tom, čo sme videli.

Je to dôvod, prečo i hypnóza je v médiách skreslená. Diváka ďaleko viac zaujme, ak uvidí, že hypnotizér niekoho ovláda a ten človek potom pod jeho vplyvom vykradne banku, ako keď ukáže, že hypnózu zažívame niekoľkokrát denne a jedná sa o úplne prirodzený stav našej mysli. Napríklad keď čítame zaujímavý článok, úplne zabudneme na okolie a vnímame iba dej príbehu, čo čítame. Ak vtedy zabudneme vystúpiť z autobusu, sme vo veľmi hlbokej hypnóze. Stačí však nejaký podnet a sme zase prítomní a bdelí. Napríklad, keď nám zazvoní telefón. Alebo šofér v autobuse vyhlási ďalšiu zastávku a my v tom okamžiku zistíme, že sme tú našu prešvihli.

“Nájdime spolu spontánny prejav života v nás.”

Aké sú teda riziká hypnózy?

Jedno z rizík je, že človek počas hypnózy zaspí. Že sa proste tak uvoľní a odpojí, že je mu dobre a tak si miesto počúvania metafor pospí. Profesor Vinogradoff hovoril, že i tak je naše podvedomie prítomné a počúva i počas spánku a tak to vôbec nevadí. Ja si myslím, že je lepšie, ak klient počas hypnózy počúva vedomejšie ako medzi chrápaním.

Jedna pani na Facebooku písala, že hypnotizér nepozná zdravotný stav klienta a nikdy nevie, čo mu hypnózou môže privodiť. Napríklad môže vniknúť nutnosť podať klientovi prvú pomoc. Samozrejme, nie je vylúčené, že ktokoľvek z nás niekedy bude prvú pomoc potrebovať. Avšak hypnóza nemá žiaden priamy vplyv, že by spúšťala nejaký mechanizmus, kedy by niečo v tele malo zlyhať práve preto, že človek zatvoril oči a uvoľnil sa a zrelaxoval.

Hypnóza je to isté, ako riadená meditácia. Len táto riadená meditácia je pripravená klientovi presne na mieru. Nie je v tom absolútne žiaden rozdiel.

Je hypnóza formou online telefonátu účinná?

Hypnóza je rovnako účinná či už sa robí naživo alebo online. Nie je v tom rozdiel. Niektorí ľudia sa pri hypnóze v pohodlí, zo svojho domova cítia ešte uvoľnenejšie a pohodlnejšie, čo môže len prispieť k pozitívnemu výsledku. V skutočnosti to podporuje nedávny výskum, ktorý dospel k záveru, že online terapia viedla k lepšiemu pokroku a bola účinnejšia v porovnaní s terapiou naživo. Podobne systematický prehľad v Journal of Medical Internet Research (Vol. 14, No. 4) uviedol, že výsledky „naznačujú, že e-terapia sa zdá byť prinajmenšom rovnocenná s terapiou tvárou v tvár“.

Funguje hypnóza i online?

Hypnóza neodpovedá na to, že je s vami v miestnosti terapeut. Všetci vchádzame a vychádzame z tohto hypnotického stavu, známeho aj ako „tranz“, niekoľkokrát denne, často, keď sa sústredíme na úlohu, ktorú máme. Pozerali ste niekedy dobrý film a úplne ste stratili pojem o čase? Tak ste zažili hypnotický tranz. Tranz je veľmi prirodzený a bezpečný stav, v ktorom zostávame úplne pod kontrolou a môžeme ho ľahko dosiahnuť, pokiaľ budeme počúvať riadenú meditáciu.

Ako prebieha online hypnóza?

V dohodnutý čas si spolu zavoláme prostredníctvom Zoom, Messenger, Google alebo inej dohodnutej aplikácie. Obaja budeme počas celého času na kamere. Potrebujem vidieť Vašu tvár a ako dýchate, pretože sledovanie dychu je mojím pomocníkom v tom, čo kedy hovorím.

Porozprávame sa o zámere, aby som následne podľa toho vedela poskladať príbeh prepojený metaforami, ktorý bude práve pre Vás na mieru. Preto sa nejdená o riadenú meditáciu, ktorá je vytvorená obecne s nejakým zámerom. Táto meditácia je iba Vaša, váš príbeh pretkaným metaforami, ktorý Vás prevedie úplným uvoľnením a pohodou, ktorú človek často počas dňa nevníma alebo nezažíva pod vplyvom povinností a stresu.

Máte ešte nejaké iné obavy, ktoré som nevysvetlila? Alebo nejaké otázky? Neváhajte mi napísať, rada zodpoviem.

Máte otázky?

Rezervujte si konzultáciu zdarma