Prečo je potreba harmonizovať?

Centrum pre kontrolu nemocí odhaduje, že 85% nemocí je spôsobených emočným stresom. Každá stresová situácia, veľká i malá, sa ukladá ako nerovnováha. Nerovnováha potom pôsobí ako spúšťač emócií ako je hnev, smútok, strach, frustrácia a ďalej prerastá v paniku či depresiu.

Čo môžeme robiť, ak cítime úzkosť?

Treba si uvedomiť, že úzkosť a panika sú súčasťou našich životov. Prichádzajú k nám pretože nežijeme život v harmónii. Nezaujímame sa o to, čo jeme, sledujeme “moderné trendy” v stravovaní a reklamu v TV.

Viete, prečo všetci ľudia raňajkujú cereálie s mliekom a pijú pomarančový fresh, aj keď je to to najhoršie, čo môžeme po prebudení raňajkovať?

Pretože na začiatku bol marketing. Každé ráno výrobca cereálií vysielal reklamu, kedy šťastne pôsobiaci ľudia raňajkovali cereálie s mliekom. Rovnaká reklama prebehla na pomarančový džús. Mohli sme tento zvyk vidieť i vo filmoch a ľudia začali byť presvedčení, že práve toto sú zdravé raňajky. V pozadí ale nie je naše zdravie, ale peniaze.

“Nájdime spolu spontánny prejav života v nás.”

Hocikto dnes ukazuje na internete, sociálnych sieťach zdravé princípy stravovania. Bez overenia, bez vzdelania. Dokonca i štúdie z 80. a 90. rokov chybne hlásali stravovacie princípy, ktoré spôsobili zvýšenú obezitu a cukrovku.

Čím sa teda riadiť?

Čo sa jedla týka, tak v prvom rade je to harmonická = vyvážená strava.

Ďalšia harmonizácia na je úrovni každodenných činností, ktoré vykonávame. Prílišné rozmýšľanie nás vyčerpáva rovnako ako veľká fyzická aktivita. Príliš sedenia škodí nášmu telu rovnako, ako prílišné státie. Veľká zima nás oslabuje rovnako ako veľké teplo. Ak celý deň pracujeme s počítačom, sedíme na stoličke a večer si sadneme k televízii a svipujeme na mobile vyčerpávame svoje telo. Potrebujeme činnosti počas dňa harmonizovať. Vyvážiť. Ak celý deň sedíme, mali by sme si dať po práci prechádzku. Miesto klikania do mobilu a sledovania televízie je lepšie nájsť činnosť, pri ktorej skutočne oddychujeme, ktorá nás baví a nezaťažuje náš mozok.

Východná medicína hodnotí nemoci podľa toho, či sú povahou teplé (napr. zápal) alebo studené (napr. keď máme studené nohy, ruky a nos). Alebo z pohľadu toho, či je nemoc svojím prejavom na povrchu alebo vo vnútri tela. Či má človek nedostatok vody alebo naopak prebytok a robia sa opuchy v oblasti členkov. I v týchto princípoch je nutné nájsť rovnováhu, aby v tele nebola nemoc.

Príliš smútku, príliš hnevu, príliš plaču, príliš smiechu… všade musíme dbať na harmonizáciu.

Ak sa už dostaneme do nerovnováhy a vnímame jednostrannosť emócií, ktoré prežívame, alebo nám život prestáva dávať zmysel, prípadne sa objavila nemoc, môže pomôcť Taoistická hypnóza, meditácia, bylinky, huby, akupunktúra, cvičenia, moxa či ďalšie praktiky.

Ak máte pocit, že potrebujete pomôcť, neváhajte sa mi ozvať. Nájdeme spoločne, prečo nerovnováha vzniká, čo spôsobuje a ukážem Vám spôsob, ako ju odstrániť.

Máte otázky?

Rezervujte si konzultáciu zdarma