Ako nám pomáha moxovanie?

Moxovanie je šamanská technika, ktorá sa využívala ešte pred dynastiou Han. Šamani používali oheň pri rituáloch vydymovania a kauterizácii. Pálili bylinu – palinu (artemisia), ktorú považovali za zázračnú, lebo jej teplo a dym vyháňali démonov spôsobujúcich nemoci. Na zapaľovanie ohňa používali slnečné zrkadielka a verili, že oheň zo slnka je životodarný zdroj tepla. Túto praktiku ovládal šaman, ktorý viedol nebeskú energiu slnka do pozemskej energie rastliny a tým sa rastlina spaľovala. Verilo sa, že tento proces môže vyhnať škodlivých duchov a tým sa človek uzdraví.

Ako je to s moxou v skutočnosti?

Moxovanie sa používa k liečeniu rôznych porúch ako je napríklad dysmenorea, zápcha, prostaitida, chronický únavový syndrom, osteoartróza, bolesti v dolnej časti chrbáta, periferná neuropatia a mnohé ďalšie.

Ukázalo sa, že moxovanie inhiboalo expresiu proteínu a mRNA NF – kB, ale indukovalo expresiu proteinu a mRNA Nrf2 v sedaciom nerve. Moxovanie obnovilo rovnováu medzi NF-kB a Nrf2. Nervový zápal bol teda zmiernený reguláciou interleukinových faktorov. Je to protizápalový účinok, ktorý odpovedá za jeho použitie pri liečbe všetkých druhov bolesti a zápalu, ako sú vyššie menované špecifické stavy, vrátane perifernej neuropatie.

Moxovanie má podľa východnej medicíny zahrievací účinok, čo znamená stimuláciu krvného obehu a zároveň zníženie zápalu a vyháňa patogény z tela

My sme sa v dnešnej dobe už naučili, že nemoc nespôsobuje démon.

“Nájdime spolu spontánny prejav života v nás.”

Ako moxu používam ja?

.Ja preferujem moxovanie na zázvore alebo cesnaku, prípadne zahrievanie pokožky moxovacím doutníkom. Obe techniky sú absolútne bezbolestné. Pokožku príjemne prehrievajú. Moxovať sa samozrejme dá i na soli alebo bylinách, či priamo na pokožke.

Štúdie naznačujú, že moxovanie môže posilňovať imunitu. Ja tomu verím, a pravidelne moxujem bod ST36, čo mi pomáha hlavne v zimnom období prekonať toto chladné obdobie bez nemoci a v pozitívnom duchu. Najčastejšie to robím v období od mesiaca v nove a potom nasledujúcich 8 dní.

Keď som moxu skúšala prvý krát, tak som si vybrala bod KI3 na dráhe ľadvín. Dočítala som sa totižto, že je skvelý na doplnenie energie a ja som sa vtedy cítila veľmi unavená. Bolo asi 9 hodín večer, takmer som pri moxovaní zaspávala a celý čas som si hovorila, ako to doplnenie energie nefunguje. Po skončení procedúry som vybrala umývačku riadu, znovu ju naložila, poumývala podlahu v celom byte, prezliekla posteľnú bielizeň, umyla kúpeľňu… Po niekoľkých hodinách upratovania som si uvedomila, že to skutočne zafungovalo

Zdroj: https://www.gavinpublishers.com/article/view/the-case-for-moxibustion-for-painful-syndromes:-history-principles-and-rationale?fbclid=IwAR1YWVZ6D4R8f-KGpCl__S6HSa4nHaS1Lbp4bnbeZvAPPhew7JxZYk_DRZk

Ak máte chuť moxu vyskúšať, dajte mi vedieť:

Máte otázky?

Rezervujte si 20 minútovú konzultáciu zDARma